A 2-es típusú cukorbetegségről
A cukorbetegség (orvosi néven diabétesz mellitusz) olyan állapot, amely kezelés nélkül magas vércukorszinttel jár. A 2-es típusú cukorbetegség a diabétesz leggyakoribb formája; tíz cukorbetegből kilenc ebbe a típusba tartozik. Leggyakrabban 40 éves kor felett kezdődik, de napjainkban növekszik a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő fiatalok száma, így gyermek, vagy serdülőkorban is előfordulhat, elsősorban jelentős súlytöbblettel rendelkezőkön. A 2-es típusú cukorbetegségben a szervezet nem képes a termelt inzulint jól felhasználni. Gyakori, hogy a beteg szervezetében egy adott mennyiségű inzulin kisebb biológiai választ vált ki, ezt inzulinrezisztenciának nevezzük. Idővel a szervezetben az inzulintermelés csökken, így inzulinhiány lép fel. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők szedhetnek tablettákat a cukorbetegségre, kaphatnak inzulint, vagy mindkettőt. A kezelés alapja a helyes étrend és a megfelelő fizikai aktivitás. A betegek egy része életmódi kezeléssel is egyensúlyban tartható. A 2-es típusú cukorbetegség természete idővel változik, így a kezelést is változtatni, módosítani kell.
Jelenleg a cukorbetegség nem gyógyítható, de eredményesen kezelhető, és tünetmentes lehet, ha a vércukor értéke a normálishoz közeli. A cukorbetegségének kézben tartása nagyrészt Öntől függ, ugyanis életmódjával nagymértékben befolyásolhatja vércukorszintjét.
A 2-es típusú cukorbetegség tünetei
Korai stádiumban a 2-es típusú cukorbetegségnek nincsenek tünetei. A betegség későbbi időszakában az alábbi tünetek fordulhatnak elő:
- Fáradtság érzés
- Bőrviszketés
- Zsibbadó vagy bizsergő érzés a kézfejben vagy a lábfejben
- Gyakori fertőzések
- Szájszárazság, szomjúság érzés
- Gyakori vizeletürítés
- Homályos látás
- Lassan gyógyuló sérülések
- Jó étvágy melletti súlycsökkenés
- Szexuális problémák
A 2-es típusú cukorbetegség okai
A 2-es típusú cukorbetegség pontos oka nem ismert, de nagyobb valószínűséggel fordul elő az alábbi esetekben:
- 40 év feletti életkor
- Túlsúly, vagy elhízás
- A cukorbetegség előfordulása több családtagnál
- Terhességi cukorbetegség a kórelőzményben
- 4 kg-nál nagyobb súlyú gyermek szülése a kórelőzményben
- Hasi típusú elhízás (haskörfogat férfiak esetében 94, nőknél 80 cm-nél nagyobb)
- Magas vérnyomás
- Bizonyos népcsoportokhoz tartozás
Ha hozzátartozójánál a fentiek közül három vagy több is előfordul, érdemes kezelőorvosánál vizsgálatot végezni a cukorbetegség kizárására.
A jó vércukorérték
Ha vércukorszintjét a lehető legközelebb tartja a normálishoz, számos olyan szövődményt megakadályozhat, amely az idegeket és a vérereket érintené a későbbiekben. Ezen kívül a megfelelő kontroll segít Önnek abban is, hogy életminősége jobb legyen. A normális vércukorszint általában 4-6 mmol/l között van étkezés előtt. Mivel a vércukorszint étkezések után megemelkedik, az étkezések előtti és étkezések utáni vércukorértékek különbözőek. Vércukorszintjét az alábbi értékeken kellene tartania*:
Éhomi vércukorérték (mmol/l): Laboratóriumban mérve ≤ 6,0
Önkontrollosan mérve ≤ 5,5
Étkezés után 1,5-2 órával mérve (mmol/l): Laboratóriumban mérve <7,5
Önkontrollosan mérve <7,5

A cukorbetegség egyensúlyban tartásának érdekében fontos, hogy a vércukorszint se nagyon magas, se nagyon alacsony ne legyen, vagyis amennyire csak lehetséges, a célérték közelében maradjon. A vércukorszintek ingadozhatnak a nap folyamán, ezért nehéz célértékhez közel maradni. A fizikai aktivitás, az ételek szénhidrát-tartalma, a stressz, időjárási frontok, a menstruációs ciklus változásai és más betegségek befolyásolhatják a vércukorszintjét.
Mi jelzi, hogy egyensúlyban van diabétesze?
1. Mérje meg a vércukorszintjét!
- Megmérheti önmagának, ha vércukormérő készülékkel rendelkezik (az inzulinkezelésben részesülő beteg számára az eszköz társadalombiztosítási támogatással felírható, de a tablettával kezelt páciensek esetében is célszerű készüléket vásárolni). A diabetológiai szakasszisztens vagy a gyógyszerész megtanítja Önnek a vércukormérő használatát.
- Kérdezze meg a kezelését végző szakszemélyzettől, milyen gyakran és mikor kell vércukormérést végeznie. A javasolt mérési időpontok általában: éhgyomorra, az étkezések előtt és utána 1,5-2 órával, időnként éjjel 2-3 óra között.
- Minden mérés után írja le a mért vércukorértéket, és vigye magával a feljegyzéseit az orvoshoz vagy a diabetológiai szakasszisztenshez, hogy értékelni tudják, miként alakult a cukorbetegsége.
2. Rendszeresen méresse meg a HbA1c értékét!
- Ez a vizsgálat megmutatja, milyen volt az átlagos vércukorszintje az utóbbi 3 hónapban.
- A vizsgálatot orvosa írja elő, és a mérés laboratóriumban történik.
- Kezelésétől és cukorbetegsége kontrollálásának szintjétől függően háromhavonta - hathavonta javasolt HbA1c-vizsgálatot végeztetni.
Cukorbetegek számára a HbA1c célértéke 6,5 - 7%*. A gondozását végző személyzet meghatározza az Önnek megfelelő célértéket.
Alacsony vércukorszint vagy hipoglikémia
- Milyen tünetekkel jár az alacsony vércukorszint?
Ha a vércukorszint túl alacsony lesz, a legtöbb ember kellemetlen fizikai és érzelmi tüneteket tapasztal. Ezek a tünetek nagyon gyorsan alakulnak ki, és Ön ilyenkor:
- Remeghet.
- Izzadhat.
- Fáradtnak érezheti magát.
- Éhséget érezhet.
- Szapora lehet a szívverése.
- Zsibbadhat, vagy bizsereghet a szája vagy az ajka.
- Homályos lehet a látása vagy fájhat a feje.
- Ingerültté vagy zavarttá válhat.
- A beszéde összefolyóvá válhat.
Az is lehet, hogy alacsony vércukorszint esetén semmilyen tünetet nem tapasztal. Ha a fenti tünetek egyikét sem érzi, alacsony vércukorszintjét akkor is azonnal kezelnie kell, ha a vércukorérték 3,0 mmol/l vagy az alatti. Miután vércukorszintje normalizálódott, ne felejtse el tájékoztatni orvosát vagy a diabetológiai szakasszisztenst az eseményről.
Az alacsony vércukorszint kezelése
Az alacsony vércukorszint magától nem javul, így azt azonnal kezelnie kell. Fontos, hogy a lehető leghamarabb felismerje a tüneteket. Ha hipoglikémiát észlel, tegye a következőket:
1. Mérje meg a vércukorszintjét!
2. Ha a vércukorszintje 3,0 mmol/l -nél vagy az orvosa által megállapított szintnél alacsonyabb, akkor azonnal ennie vagy innia kell valamit! Valamilyen gyorsan felszívódó cukrot tartalmazó táplálékot fogyasszon, például az alábbiak valamelyikét:
- Fél pohár kóla vagy más, nem diétás ital vagy gyümölcslé.
- Három glükóztabletta (gyógyszertárakban kapható).
- Egy pohár tej.
A fenti kezelési módok mindegyike körülbelül 15 gramm szénhidrátot tartalmaz, ez a mennyiség gyorsan meg tudja emelni a vércukorszintjét.
3. A fenti ételek elfogyasztása után várjon 15 percet, majd újból mérje meg a vércukorszintjét. Jegyezze fel az értéket kezelési naplójába. Ne felejtse el lejegyezni, hogy vércukorszintje alacsony volt.
4. Ha a vércukorérték továbbra is alacsony, vagy ha nem érzi jobban magát, alkalmazza újból a fenti kezelések valamelyikét!
5. Hívja az orvosát, vagy a mentőszolgálatot, ha vércukorszintje két kezelés után is alacsony, és állapota nem változik! Kérjen segítséget családtagjaitól, vagy a környezetében lévőktől!
Ha úgy gondolja, hogy vércukorszintje alacsony, de nem tudja megmérni, alkalmazza a fenti kezelést. Kétség esetén biztonságosabb, ha elfogyaszt valamit, amely növeli a vércukorszintjét, mintha súlyosan alacsony vércukorszint alakulna ki.
Ha következő étkezéséig még több mint egy óra van hátra, a cukortartalmú folyadék után fogyasszon egy kisebb fogást, mely szénhidrátot és fehérjét biztosít Önnek, például egy szendvicset vagy néhány szem sós kekszet sajttal. Rendes étkezését a szokásos időben fogyassza el, még akkor is, ha magas cukortartalmú köztes fogást evett. Ha Önnél gyakran előfordul alacsonyabb vércukorszint, feltétlenül keresse fel kezelőorvosát, hogy a szükséges teendőket megbeszéljék.
Cukorbetegek gondozása a háziorvosi körzetben
A cukorbetegek számára a diéta és az orvos által előírt gyógyszerek mellett bizonyos vizsgálatokra rendszeresen szükség van panaszmentesség esetén is, melyek a következők:
- 6 havonta vérvétel,
- Évente 1 alkalommal EKG vizsgálat,
- Évente 1 alkalommal szemészeti vizsgálat.
A cukorbetegség szövődményei
- Szívbetegség és stroke (a magas vércukorértékkel együtt járó kórfolyamatok károsítják az érrendszert, korai érelmeszesedés alakul ki).
- Vesebetegség (a veséket ellátó apró vérerek különösen érzékenyek a magas vércukorszint károsító hatására, veseelégtelenség alakulhat ki, akár művese kezelésre (dialízisre) is szükség lehet.
- Szemproblémák (A magas vércukorszint károsíthatja a szemfenéken található apró ereket. A szem romlása végül a látás részleges, vagy teljes elvesztéséhez vezethet.)
- Diabéteszes láb: A gyengült véráramlás és a tartósan magas vércukorszint miatt a lábfejet és a lábszárat ellátó idegek károsodhatnak. Előfordulhat, hogy az idegkárosodás olyan mértékű, hogy a beteg a lábfejében nem érez fájdalmat, illetve nem érzi, ha a lábfejét sérülés éri. Súlyos esetekben amputációra is sor kerülhet olyan sérülések miatt, amelyeket nem megfelelően kezeltek, mivel a páciens nem érzett fájdalmat.
Forrás: https://www.diabet.hu/