A porckopás (arthrosis) tünetei és kezelése

Porckopás esetén az ízesülő csontvégeket borító porcszövet elvékonyodik, felrostozódik, súlyosabb esetben akár el is tűnhet. Ez természetesen fájdalommal, az érintett ízület csökkenő terhelhetőségével és a közvetlen közelben eredő-tapadó izmok kóros megrövidülésével, azaz kényszertartás kialakulásával jár. A porckopás a gerinc kisízületeit, valamint a végtagokat érintő megbetegedés.
A porckopás típusai
Az ízületi porckopás lehet elsődleges és másodlagos: utóbbira jellemző, hogy minden esetben megelőzi valamilyen sérülés, gyulladás, nagyfokú igénybevétel, aminek a talaján a későbbiekben kialakul a porckárosodás. Az elsődleges formánál leginkább a teherviselő, erősen igénybevett ízületek, mint a térd, a csípő, a derék és a kéz ízületei érintettek, míg a másodlagosnál, értelemszerűen, az érintett ízület károsodik. Az elődleges arthrosis általában 40-50 éves kor fölött jellemző, ezzel szemben a másodlagos porckopás bármely életkorban kialakulhat.
A betegség tünetei mindkét típusnál több fázisban jelentkeznek: az első stádiumban csak az igénybevételt követően, az ízület pihentetése alatt jelentkezik a fájdalom, a kór előrehaladtával már a terhelés folyamán, először csak annak legelején, később már végig a terhelés alatt érezhető. Egy bizonyos szint után a fájdalom állandósul, a mindennapi tevékenységet és a pihenést is jelentősen zavarva, és fájdalomcsillapítás válik szükségessé.
A másodlagos (secunder) porckopás leggyakoribb okai:
- Veleszületett ízületi deformitás
- Elhízás, túlsúly
- Ízületek sérülése, baleset
- Túlterhelés (pl. súlyokkal végzett edzés, hirtelen emelés)
- Ízületek gyulladása
- Anyagcsere betegség (pl. cukorbetegség)
- Más mozgásszervi problémák (pl. rossz testtartás)
A porckopás tünetei
A porckopás pontos tünetei az érintett terület függvényében változnak. Míg az ujjak ízületeinél csomók megjelenése, az ízületek deformitása, az ujjak merevsége és mozgáskorlátozottsága a jellemző, addig a térdizületek esetén izületi merevség, fájdalom, duzzanat és a mozgékonyság csökkenése alakul ki.
A leggyakoribb tünetek
- Ízületi ropogás, kattogás mozgás közben
- Ízületi mozgáskorlátozottság
- Ízületi duzzanat
- Ízületi merevség
- Ízületi fájdalom mozgás vagy időjárás-változás hatására
- Csontos kinövések az ízületek környékén
- Ízületi deformitás
- Ízületi instabilitás
Kezdeti stádiumban mozgás vagy terhelés következtében lép fel fájdalom, majd pihenésre enyhül, akár teljesen el is múlik. Később azonban a tünetek állandóvá válnak, és egészen a mozgáskorlátozottságig vezethetnek.
A porckopás diagnosztizálása
- Anamnézis felvétele beszélgetés, kérdések alapján
- Fizikai vizsgálatok
- Vérvétel (más, főként gyulladásos betegségek kizárása miatt)
- Röntgenvizsgálat (pontosan megállapítható a porckopás mértéke)
A porckopás kezelése
A kezelés elsődleges célja a fájdalom enyhítése és az ízületi funkciók javítása.
Az ízületi kényszertartások izomlazítók adásával, a fájdalom esetenként fájdalomcsillapítók segítségével enyhíthetők. Különösen fontos olyan táplálékkiegészítőket használni, amelyek elősegítik a porcsejtek regenerálódását, ezen túlmenően az erősségét is növelik.
Elsődleges kezelési módok
- Konzervatív kezelés, melynek célja az érintett terület erősítése (például gyógytorna)
- Ízületi terhelés csökkentése (például ortézisek alkalmazása)
- Fájdalomcsillapítók alkalmazása
- Kenőcs használata, főként a fájdalom csillapítására szolgál
- Étrendkiegészítők szedése
- Fizikoterápia
- Non-szteroid gyulladáscsökkentők szedése
- Ízületi injekció
- Műtéti eljárás - rendszerint végső stádiumban javasolt
A kezelés fontos része lehet az életmód terápia is. Az egészséges táplálkozás és a testmozgás segít a súlycsökkenésben és az ízületek erősítésében is. A megfelelő életmóddal csökkenthető az állapotromlás lehetősége.
A porckopás megelőzése
Az artrózisok jelentős hányada meg is előzhető. A rendszeres, de nem túl megerőltető testedzés, túlsúly megszüntetése, a gyulladások mihamarabbi adekvát kezelése, a sérülések időben történő felismerése, terápiája segíti a porckopás megelőzését. Célszerű már fiatalkorban az ízületek védelmét megerősíteni étrendkiegészítőkkel, a porcsejtek épségének megőrzését célzó, vény nélkül kapható készítményekkel, változatos étrenddel, kellő folyadékfogyasztással.
Számos életmódbeli és környezeti tényező ismerhető, mellyel csökkenthető a porckopás kialakulásának esélye:
- A súlyfelesleg további nyomást helyezhet az ízületekre, ezért javasolt odafigyelni a túlsúly elkerülésére, hiszen a ízületek felesleges, túlzott terhelése csak fokozza az artrózis kialakulásának esélyét.
- Az ízületek hirtelen terhelése, erőltetése fokozott veszélyt rejteget és egy esetleges sérülés könnyen porckopáshoz vezethet. Lényeges, hogy kerüljük az ilyen helyzeteket vagy fokozott figyelemmel járjunk el.
- Más betegségek megfelelő diagnosztizálása és kezelése, mint például a cukorbetegség felismerése szintén fontos lehet a megelőzésben.
- Az esetleges sérülések megfelelő kezelése ugyancsak csökkenti az artrózis kialakulásának lehetőségét.
Ha már fennállnak az ízületi problémák, fontos, hogy azt időben felismerjük és megkezdődjön a kezelés még a korai szakaszban. A megfelelő terápia segíthet az ízületek és a porcok állapotának javításában, valamint a további kopás megállításában.