A székrekedésről
A székrekedés számos betegség tünete lehet. Székrekedésről akkor beszélünk, ha hetente háromnál kevesebbszer ürít székletet valaki, vagy a széklet rögös, bogyós, székeléskor erőlködni kell vagy a székletürítés után a végbélben akadály érzés marad.
A székrekedés kialakulásának okai
A székrekedés gyakori probléma, a lakosság közel ötödét érinti. Kialakulásában számos tényező szerepet játszhat:
- alacsony rostbevitel
- mozgásszegény életmód
- neurológiai (pl. vegetatív beidegzés zavara, Parkinson-kór)
- gasztroenterológiai (szűkület, daganat) elváltozás
- gyógyszer mellékhatás
- pszichés problémák
- Étel allergia (glutén, tej, stb.)
- endokrin betegségek (pajzsmirigy alulműködés, mellékpajzsmirigy túlműködés).
A krónikus székrekedés rossz közérzetet, fejfájást, étvágytalanságot, bakteriális túlnövekedést, bélgázosságot, hasfájást okozhat. Székrekedéses páciensekben gyakrabban alakul ki diverticulosis (vastagbél kitüremkedések), aranyér betegség, fissura (nyálkahártya berepedése), rectalis prolapsus (végbél előesése).
Amennyiben az Ön családtagjai között előfordult vastagbéldaganat, vagy szorulása újkeletű, szorulása fogyással, vérzéssel, sárgasággal vagy állandó hasfájással jár, háziorvosánál kivizsgálásra jelentkezzen.
A székrekedés tüneti kezelése
Ennek részei bő folyadék és rostbevitel, rendszeres testmozgás. Hashajtásra kezdetben természetes anyagokat használjunk. Probiotikus joghurt vagy kefír fogyasztása is előnyös lehet. Igen jótékony reggel egy pohár víz fogyasztása még éhgyomorra.
1) Szilvalekvár
Jól bevált népi gyógymód székrekedés esetén a szilvalekvár. Étkezés után néhány kanállal kell enni belőle. A szilva nem csupán azért jó, mert rostban gazdag, hanem mert szorbitolt tartalmaz, mely enyhe hashajtó hatással bír. Ha ez nem használ, ki lehet próbálni a gyógyszertárakban kapható Tamarin lekvárt, mely édesköményt és koriandermagot is tartalmaz.
2) Rostok
Növeld a rostbevitelt (zöldség, gyümölcs, zabpehely, zabkorpa) és fogyassz mellette sok folyadékot (naponta 2-3 liter vizet). Azonban ha hirtelen kezdünk sok rostban gazdag ételt fogyasztani, az puffadást és hasi görcsöket okozhat, ezért csak fokozatosan emeld a rostbevitelt.

3) Növényi hashajtók
- A széklettömeget növelő, magas rost- és/vagy nyálkatartalommal bíró gyógynövények:
Jellemző
tulajdonságuk, hogy a bélben lévő vízzel érintkezve megduzzadnak és a bél
reflexes összehúzódását segítik elő. Ilyen a lenmag, az útifű mag és a görögszéna mag. Ezeket mindig bő
folyadékkal fogyaszd.
Gyermekeknek és várandós anyáknak is ajánlott
kúraszerű használatuk.
Napi 7,5 g útifű magot vagy 5 g útifű magkorpát vízzel vagy gyümölcslével elkeverve, naponta egy-két alkalommal ajánlott fogyasztani.
Vagy 1 evőkanálnyi frissen összetört lenmagot is alkalmazhatunk (pl. joghurtba keverve) egy-két pohár folyadékkal - lehetőleg vízzel bevéve. A terápia folyamán feltétlenül igyál másfél-két liter folyadékot, mert az elégtelen folyadékbevitel súlyosbíthatja a panaszokat. Használatuk azonban nem ajánlott bélelzáródás, illetve a tápcsatorna beszűkülése esetén.
A lenmagból kinyert olaj is meggyorsíthatja a lelassult emésztést. Síkossá teszi a székletet, ezáltal elősegíti, hogy az könnyebben és nagyobb tömegben tudjon távozni a szervezetből. Reggel és este fogyasszunk 1-1 evőkanálnyit belőle.
Reggelente 1ek. mustármag szétrágás nélküli elfogyasztása szintén hatékony, nemcsak a székrekedés ellen, hanem mert az apró magocskák leszedik a bélfalról a rátapadt szennyeződéseket is, így a későbbiekben a tápanyagok felszívódása is jobb lesz.
- Számos zöldség és gyümölcs is természetes hashajtóként működik. Ilyen például:
- a savanyú káposzta vagy annak kicsavart leve
- az aszalt szilva, sárgabarack és a füge (reggel és este 1-2 szem fogyasztása)
- körtelé vagy szilvalé
- kivi, alma
- hüvelyesek (lencse, bab)
A székletfogó élelmiszereket ellenben - mint a banán, a kakaó vagy a fehér lisztből készült termékek - kerüljük.
4) Egyes gyógyvizek is segíthetnek (Ferenc keserű, Mira, Hunyadi János gyógyvíz). A gyógyvizek alkalmazása: Az egyszeri hashajtáshoz 2 dl gyógyvíz elfogyasztására van szükség. Amennyiben a gyógyvizet töményen fogyasztjuk a hatás csak 12-24 óra múlva jelentkezik, ha éhgyomorra fele-fele arányban vízzel hígítva langyosan fogyasztjuk, a hatás már 1 - 2 órán belül bekövetkezik. A gyógyvizet éhgyomorra, étkezés előtt fél-egy órával érdemes fogyasztani. Hetente 1x - 4x alkalmazható szükség szerint.
5) Amennyiben a természetes hashajtók nem kellően hatásosak, akkor ozmotikus hatású (vizet visszatartó) hashajtók szedése javasolt pl. lactulose, szorbit vagy polietilén-glikol tartalmúak. Folyamatos használatra e készítmények a legalkalmasabbak. Ha ezen szerek sem hoznak eredmény érdemes a bélfal izgatásával ható készítménnyel próbálkozni pl. szenna, phenolphtalein. A bélfal izgatókat alkalomszerű használatra javasoljuk a minimális szükséges dózisban.