Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy a nyak elülső részén, a gége alatt található, pillangó alakú belső elválasztású mirigy. Négy csúcsán helyezkedik el a négy mellékpajzsmirigy
Pajzsmirigy-alulműködés esetén a pajzsmirigy hormonjainak - a thyroxin (T4) és a trijód-tironin (T3) - termelődése elégtelen. A pajzsmirigy-hormonok gyakorlatilag minden szervrendszerre hatnak, így a betegség tünettana is szerteágazó. A tünetek függnek a betegség súlyosságától. Az alulműködés a pajzsmirigy közvetlen betegsége, de ritkán már mirigy elváltozásával is együtt járhat.

A pajzsmirigy működésére az agyalapi mirigy, egész pontosan az általa termelt pajzsmirigyserkentő hormon (TSH) van hatással. Ha a szervezetnek több pajzsmirigyhormonra van szüksége, megemelkedik a TSH szintje, ha pedig több pajzsmirigyhormont termel a szervezet az éppen szükségesnél, a TSH szintje lecsökken.
A pajzsmirigy alulműködés oka veleszületett genetikai elérés is lehet, bár ez nagyon ritkán fordul elő. A csecsemőket ezirányú szűrésnek is alávetik mivel a betegség idegrendszeri károsodást okozhat.
A pajzsmirigy-alulműködés szerzett formájának leggyakoribb oka a pajzsmirigy idült autoimmun gyulladása (Hashimoto-thyreoiditis). Nőkben gyakrabban fordul elő. Az átlagos életkor a diagnóziskor 60 év. Hashimoto thyreoiditis esetén a pajzsmirigyet limfociták (egy fehérvérsejt fajta) árasztják el. Ezek a pajzsmirigy egy fehérjéje (a thyreoida peroxidáz - TPO) ellen termelnek ellenanyagot (anti-TPO), aminek következtében a pajzsmirigy szövete lassan pusztul. A Hashimoto thyreoiditisek kezdetén felléphet pajzsmirigy-túlműködés, de ez gyakran enyhe, nem ismerik föl, így a betegség csak az alulműködés fázisában okoz jellemző tüneteket. A betegség felismerése gyakran már csak a pajzsmirigy alulműködés fázisában történik meg.
Szülés utáni pajzsmirigygyulladás
Várandósság során az immunrendszer erőssége csökken, hogy a szervezet ne akarja kilökni a magzatot. A szülés után viszont ez megszűnik, az immunrendszer működése beindul, és pajzsmirigygyulladás léphet fel. A postpartum thyreoiditis a mirigy alul-és túlműködésével is járhat, ám ez az esetek többségében a szülés után egy éven belül spontán megszűnik. Sajnos előfordulhat, hogy az állapot tartósnak bizonyul, ekkor gyógyszeres kezelésre lehet szüksége a kismamának. Gyakori, hogy hátterében Hashimoto-betegséget fedeznek fel, melyről korábban a kismama nem tudott. Éppen azért a szülés utáni 6-8. hétben laborvizsgálat javasolt, és amennyiben eltérés van a TSH szintben, úgy a gyógyszeres kezelés indokolt!
Szubakut pajzsmirigygyulladás
A szubakut limfocitás pajzsmirigygyulladás - vagy más néven csendes, fájdalmatlan thyreoiditis- kezdetben pajzsmirigy túlműködést, majd később alulműködést okoz. Erőteljes tünetek híján az illető nem mindig fordul orvoshoz, pedig fontos lenne az állapot nyomon követése, ugyanis van, hogy a probléma krónikussá válik (bár előfordulhat, hogy hónapok alatt spontán megszűnik). A szülés után fellépő pajzsmirigygyulladás is ide tartozik, ám várandósság nélkül is jelentkezhet.
A csendes thyreoiditis-nél komolyabb tüneteket produkál a szubakut fájdalmas pajzsmirigygyulladás, melynek hátterében valószínűleg vírusos fertőzés áll. A panaszok hirtelen és erőteljesen jelentkeznek (torokfájás, fülfájás, pajzsmirigy érzékenysége, hőemelkedés). Az előbbiekhez hasonlóan eleinte ez is túlműködést okoz, ami egy idő után alulműködésbe csap át. Spontán gyógyulhat, ám az utánkövetése nagyon fontos, hiszen tartós pajzsmirigy zavarokat is eredményezhet!
A pajzsmirigy daganat miatti pajzsmirigy eltávolításkor, valamint izotóp kezelés után mindig kialakul a pajzsmirigy alulműködés, hormonhiány. Egyes gyógyszerek szedése esetén is ismeretes a pajzsmirigy alulműködés kialakulása. Pajzsmirigy alulműködés ritka oka az agyalapi mirigy megbetegedése is lehet.
A pajzsmirigy alulműködés tünetei egyénenként eltérő időben és erősséggel az alábbi tünetek alakulnak
- gyengeség és fáradékonyság
- állandó fáradtságérzet
- rossz közérzet,
- idegesség, ingerlékenység vagy álmatlanság,
- koncentrálóképesség csökkenése
- hangulatingadozások
- bőr szárazság
- hajhullás
- testsúlynövekedés, megfelelő táplálkozás vagy elegendő testmozgás mellett is;
- székrekedés
- alacsony pulzus
- hideg végtagok
- nemi funkciók felborulása (pl.: menstruációs probléma , nemi vágy csökkenése)
- vetélés;
Mivel a tünetek önmagukban is gyakran jelentkeznek, akár betegség nélkül is, ezért gyakran nehezen diagnosztizálják a hypotireosis-t. 1-1 tünet fennállása önmagában még nem diagnosztizálja a problémát.
A pajzsmirigy alulműködés diagnózisa a vérből történő hormonszintek maghatározásával történik, mely során az agyalapi mirigy által termelt a TSH, illetve a pajzsmirigy hormonok (fT3 és fT4) szintjét kell elsősorban meghatározni. Pajzsmirigy-alulműködésre a magas TSH szint, alacsony fT3 és fT4 szint utal, de arra mindképpen figyelni kell, hogy a TSH érték egyénenként (életkor szerint), sőt vizsgálatonként (napszakonként, évszakonként) is eltéréseket mutathat, ráadásul számos gyógyszer is befolyásolja az aktuális értéket.
A hipotireózis kezelése elsősorban hormonpótlással történik. A kezelés során az adagot személyre szabottan szakorvos állítja be. A TSH szint követése szolgáltat információt a kezelés eredményességéről, szükséges gyógyszer mennyiség módosításokról.
A pajzsmirigy alulműködés megfelelő szakorvosi kontroll és kezelés mellett tünetmentesíthető, bár véglegesen nem gyógyítható betegség. Kezelt betegség esetén a kórkép nem befolyásolja sem az életkilátásokat, sem az életminőséget, teljes élet élhető vele.