Tanácsok sérvműtét után
A laparoszkópos sérvműtétről:
A műtét altatásban történik, ami során egy cső kerül behelyezésre a beteg légcsövébe ("torkába"). Ez később olyan jellegű fájdalmat okozhat, mint egy vírusos fertőzés. Sokaknál beválik, ha a műtét után fájdalomcsillapítót is tartalmazó torokfertőtlenítő cukorkát szopogatnak.
A laparoszkópos lágyéksérv műtét apró metszéseken keresztül történik. A műtétkor felhelyezett steril műtői kötést nem javasolt 48 óráig megbontani, eltávolítani; ezt követően a seb azonban zuhanyoztatható, az elázott kötés eltávolítható, helyére egy tiszta sebtapasz felhelyezése már elegendő. Fontos, hogy a sebeket áztatni nem szabad!
A műtét után:
Az ébredés után mihamarabbi mobilizáció, ágyból való felkelés szükséges. Ekkor szoros fehérneműt (például úszónadrágot, hölgyeknek szorosabb fehérneműt) érdemes felvenni.
Az első 3 napban szedjen fájdalomcsillapítót, amelynek fajtáját és a szedés módját mindenképp egyeztesse kezelőorvosával, vagy a gyógyszertárban. Javasolt székletlágyító (pl. Dulcosoft) szedése a hazabocsájtást követő első héten, amely könnyebbé teszi a székletürítést a műtét utáni közvetlen szakaszban.
A sérv helyén az első 2-6 hétben észlelhet duzzanatot, esetleg csomót. Ez a sérv helyén kialakuló folyadék következménye az esetek többségében, és spontán felszívódása várható, teendőt nem igényel.
Műtét után néhány napig célszerű könnyen emészthető, nem puffasztó ételeket enni bő folyadékbevitellel a székrekedés megelőzésére. A varrat/kapocsszedés, csak a bőrseb gyógyulását jelenti ugyanis, a hasfal megfelelő erősségű hegesedéséhez szükség van több hónapos gyógyulási időre.
Összességében 6 hét fizikai kímélet javasolt, 2-3 hét után, azonban már könnyebb mozgás (úszás, kerékpározás) megengedett. Ezt követően fokozatos terhelés szükséges. Fizikai munkával foglalkozók esetén, ez akár 6 hetes táppénzes periódust jelent, szellemi munkavégzők már egy-két hét után munkaképesek.
A pihenési szak letelte után szükség van a fokozatos fizikai terhelésre: a megfelelő hegképződés mellett a jó tónusú hasfali izomzat lesz, ami a sérv kiújulásának gátat vet.
Műtét utáni trombózis profilaxis (vérrögképződés megelőzése)
Klinikai vizsgálatok bizonyítékai alapján műtétet követően a vérrögképződéssel járó szövődmények kockázata néhány hétig magasabb.
Általános sebészeti műtétek után – szakmai ajánlás alapján – 3 hetes időszakra vérhígító injekciós kezelést javasolunk a vérrögképződéses szövődmények megelőzése céljából.
A vérhígító injekciót, betanítás után, a beteg magának, a has bőre alá kell, beadjon. Az első injekciót a műtétet követően 6-12 órával kell megkezdeni. Probléma esetén háziorvos vagy védőnő segítségét kell kérni a vérhígító injekció beadásában. Ha a műtéti területen fájdalom, vörös elszíneződés, duzzanat jelentkezik (bevérzés gyanúja merül fel), a vérhígító injekciót nem szabad tovább adagolni, azonnal sebészi ellenőrzésre kell jelentkezni.